Moskova

Moskova

14 Ekim 2015 Çarşamba

Diriliş


Diriliş ( Воскресение - Voskreseniye), Savaş ve Barış ile Anna Karenina'dan sonra Lev Tolstoy'un üçüncü büyük romanıdır.

Eser, Anna Karenina'dan yirmi yıl sonra 1899 senesinde yazılmıştır. İçerik ve anlatımıyla Tolstoy'un en sevilen romanları arasındadır.

Diriliş büyük Rus yazar Lev Tolstoy tarafından, geçirdiği ruh ve inanç buhranın ortasındayken yazılır.

Kurumsallaşmış "modern" kilisenin ikiyüzlülüğü ve gerçek Hıristiyan ruhundan uzaklaştığını düşünen yazar, bu fikirlerini romanın temelinin bir kısmını oluşturmak için kullanmıştır.

Romanın temelinin diğer kısmını ise hayatının sonlarına doğru daha çok inanmaya ve savunmaya başladığı, insan yapımı yasaların asla hakkâni ve adîl olamayacağı fikri oluşturuyordu.

Roman birçok çevrelerce insan ruhunun, vicdanın, inancın ve konu aldığı dönemin toplumunun gerçekçi ve iyi bir resmi olarak ün toplamıştır. Ruha, vicdan azabına, insan fıtratına dair; dirilip doğruları yapmanın mümkün olup olmadığı, fıtri olarak kötülüğü barındıran insanın kötülüğü düzeltip düzeltemeyeceği gibi sorular soran ve bunlara harika bir kurgu içinde farklı ve devrimsel cevaplar veren bir kitap, Diriliş.

Ruhani bir "diriliş"i konu almasına rağmen, Tolstoy'un sürekli hakikâtten uzaklaşmakla suçladığı kilise romanının bazı bölümlerini suçlamış ve Tolstoy'u tanrıtanımaz (ateist) ilan etmiştir. Yazar 1901 yılında kilise tarafından aforoz edilmiştir.

Diriliş, pek çok filme de konu olmuştur. Örneğin:
1958 - Diriliş - Reji: Rolf Hansen
1961 - Diriliş (Voskreseniye) – Reji: Michail Schweizer
2001 - Diriliş (Resurrezione) – Reji: Paolo TavianiVittorio Taviani


Kaynak: Wikipedia

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder