Moskova

Moskova

3 Ekim 2015 Cumartesi

"Ayvazovskiy'nin İstanbul'u"

Dünyaca ünlü ressam İvan Ayvazovskiy'nin tablolarından oluşan "Ayvazovskiy'nin İstanbul'u" dijital sergisi başkent Ankara'daki Cermodern'de tanıtıldı. "Ayvazovskiy'nin İstanbul'u" sergisinde 19. yüzyıla damgasını vuran Ermeni asıllı Rus ressam Ayvazovskiy'nin 400'e yakın eserinin dijitali sanatseverlere sunuluyor. 15'den fazla projeksiyon makinesi kullanılarak hazırlanan sergide, sabit resimler hareket ediyor.

Sanatı teknolojiyle birleştiren sergi aynı zamanda bunu müzikle harmanlıyor. "Ayvazovskiy'nin İstanbul'u" projesine piyanist Anjelika Akar'ın "Ayvazovskiy Rapsodi"si eşlik ediyor.

İstanbul aşığı olan ve İstanbul'a birçok kez gelen, 3 Osmanlı sultanı tarafından ağırlanan ve devlet nişanıyla ödüllendirilen Ayvazovskiy'nin Dolmabahçe Sarayı'nı, Marmara Denizi'ni, o dönemin İstanbul'unu yansıttığı 200'den fazla İstanbul tablosu bulunuyor.

Dolmabahçe Resim Müzesi'nde 30'ün üzerinde resmi sergileniyor.

CNN TÜRK sponsorluğunda gerçekleşecek "Ayvazvoskiy'nin İstanbul'u" dijital sergisi 8 Ekim'de ünlü ressamın doğduğu Kırım'daki Feodosya Müzesi'nde ziyarete açılacak.

Ayvazovskiy'nin en büyük koleksiyonerinin bulunduğu New York'ta 15 Ekim'de, Erivan'da ise 24 Ekim'de sergilenecek. Gelecek yıl St. Petersburg ve İstanbul Deniz Müzesi'nde sanatseverlerle buluşacak.İvan Ayvazovskiy (Иван Константинович Айвазовский /Ivan Konstantinoviç Ayvazovskiy), (1817-1900), eserlerinin yarıdan fazlasının konusu deniz manzaraları olan Ermeni asıllı Rus ressamdır.

Kırım'da bir Karadeniz liman şehri olan Feodosiya'da Ayvazyan soyadını taşıyan yoksul bir Ermeni ailesinde dünyaya geldi. 

Simferopol Lisesi'nde iken resim yeteneğinden ötürü 16 yaşında Çar I. Nikolay'ın emriyle St.Petersburg Akademisi'ne alındı. 1836'da akademiden mezun olduktan sonra devlet tarafından Avrupa'ya gönderildi. Yıllar süren seyahatleri sırasında birçok ülkede sergileri açıldı, çağın en yetenekli Rus ressamı olarak ün kazandı.

1844'te Rusya'ya dönüşünde Rus Donanması'nın resmi ressamlığı görevine atandı. Bu görevi dolayısıyla yaşamı boyunca çok sayıda deniz ve gemi resmi yaptı.

1845'te geldiği İstanbul'da Sultan Abdülmecit tarafından Beylerbeyi Sarayı'nda kabul edildi. 1845-1890 arasında İstanbul'a toplam dört ziyaret yaptı. 1874'teki ziyaretinde Mimarbaşı Sarkis Balyan'ın Kuruçeşme Adası üzerinde bulunan ikametgâhında bir ay kadar misafir olarak Sultan Abdülaziz'in Dolmabahçe Sarayı için sipariş ettiği tabloları hazırladı. 1890'daki son ziyaretinde Sultan II. Abdülhamid'in huzuruna kabul edilerek padişaha iki tablosunu hediye etti.

Beşbinin üzerinde eseri olan Ayvazovskiy'nin tablolarının büyük bir kısmı St. Petersburg, Moskova ve Erivan devlet müzelerinde sergilenmektedir. 30 kadar eseri Türkiye'de Dolmabahçe SarayıDeniz MüzesiAskeri MüzeFener Rum Patrikhanesi ve İstanbul Kumkapı Ermeni Patrikhanesi'nin koleksiyonlarında bulunmaktadır.


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder