Moskova

Moskova

7 Ağustos 2018 Salı

Rusya'nın derdi başka: "İşsizlik oranı çok düşük, bu gidişat ekonomiye zarar!"


Türkiye dahil, dünyanın neredeyse tamamında "yüksek işsizlik oranı"ndan şikayet edilirken, Rusya'da tam tersine "düşük işsizlik oranı" kaygı nedeni olmaya başladı. Son istatistikler ülkede işsizliğin yüzde 4.7'ye kadar gerilediğini gösteriyor. Bu oranın 2020'ye kadar korunması bekleniyor. Bu tablo içinde pek çok uzman, "Rusya'da rekor düzeydeki işsizlik oranı, ekonominin sağlıksızlığına işaret ediyor" görüşünde.

Nezavisimaya Gazeta'nın görüşlerine başvurduğu ekonomistlerin görüşleri özetle şöyle:

"Rusya, üretim verimliliği konusunda üç yıl geriye gitti. İşsizliğin bu denli düşük olması ülke ekonomisinin sağlıklı değil, tam tersi sağlıksız olduğunun göstergesi. 

Resmi verilere göre 2015-2017 yılları arasında Rusya'da üretim verimliliğinde en ufak bir artış olmadı. Diğer yandan Ekonomik Kalkınma Bakanlığı ve Çalışma Bakanlığı, düşük işsizlik oranını gururla bildiriyor. Toplumsal hoşnutsuzluk yaratmamak için, etkin olmayan, rekabet gücü düşük istihdam alanları muhafaza ediliyor.

Başkan Putin, 2018 yılında üretim verimliliğinin 1,5 kat artırılması talimatı verdi. Yeni hedef, ham madde dışı sektörlerdeki orta ve büyük ölçekli işletmelerde üretim verimliliğinin yılda yüzde 5 artırılması 

Ekonomik Kalkınma Bakanlığı verilerine göre, Rusya'da haziran  ayında işsizlik yüzde 4,7 oranında kaydedildi. İşsizlik 2015'te yüzde 5,6, 2016'da yüzde 5,5, 2017'de yüzde 5,2 seviyesindeydi. 

İşsizlikteki düşüş, genelde üretim verimliliğindeki gerilemeyi de beraberinde getiriyor. Rekor düzeyde işsizlik oranı, Rusya'da bugün ekonominin sağlıksızlığına işaret ediyor.

Makroekonomik Analiz ve Kısa Vadeli Tahminleme Merkezi Müdürü Dimitri Belousov, 'Bizde çoğu işveren, çalışanlarına çok az maaş ödüyor, ama işten çıkarmıyor. Bu da istihdam fazlasına yol açıyor' değerlendirmesini yaptı.

Finam şirketi uzmanı Aleksey Kalaçev ise, "Düşük işsizlik oranının yanında GSYH'nin düşmesi 2015 ve 2016 yıllarında üretim verimliliğinde düşüşe yol açtı. 2017'de bunun tersi süreç başladı, ama üretim verimliliği çok yavaş artıyor" dedi.

Bu arada Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü (OECD) üyesi ülkeler arasında işsizlik oranı ortalama yüzde 5.9’da seyrederken Türkiye’de bu oran 11.2. Türkiye, işsizlik, istihdam oranı, emeğin eksik kullanımı ve reel ücret artışı alanlarında en kötü ülkeler arasında. 

OECD ülkelerinde küresel finansal kriz öncesinde yüzde 6.3’yük ortalama işsizlik 2017’de kriz öncesi seviyenin altına gerilerken, Türkiye’de 2006’da yüzde 10.5 olan işsizlik oranında 2017’de 0.7 puanlık artış kaydedildi.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder