Moskova

Moskova

20 Haziran 2018 Çarşamba

Bir bardak bira nerede kaç para?

Rusya'da son yıllarda biranın artan popülaritesi votkayı gölgede bırakıyor. Alkol almadığı bilinen Başkan Putin de, sosyal ortamlarda içki içeceği zaman, Almanya'da geçen yıllarının da verdiği alışkanlıkla birayı tercih edenlerden. Peki, dünya çapında bir "bira endeksi" yapıldığında ortaya nasıl bir tablo çıkıyor? 

Dünya kupalarının popüler içkisi bira bu kez fiyatıyla gündemde. Alman Deutsche Bank'ın analistleri dünyanın çeşitli şehirlerindeki bira fiyatlarını kıyasladı. 


İngilizce "pint" (paynt)  tabir edilen 473 mililitrelik bir bardakta servis edilen biranın ortalama fiyatı 5,70 dolar olarak hesaplandı. Analistler bira fiyatlarının ülkedeki refah seviyesine paralel olarak arttığı tespitini paylaşıyor.

Gerçekten de listenin ilk on sırasında 12 dolar ile 7,20 dolar arasında değişen fiyatlarla Dubai, Oslo, Hong Kong, Singapur, Zürih, New York City, San Francisco, Paris, Stockholm ve Londra bulunuyor.

Moskova 4,70 dolarlık fiyatla 31. sırada. İstanbul ise 3,70 dolarla 38.

En ucuz bira ise 1,50 dolarlık fiyatla Filipinler'in başkenti Manila'da. Biranın son derece popüler olduğu Prag'da da fiyatlar 1,60 dolar seviyesinde.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder