Moskova

Moskova

7 Aralık 2017 Perşembe

Ruslar yüzüğü neden sağ ele takar?
Rusya'ya yeni gelenlerin ilk fark ettiği şeylerden biri, nikah yüzüğünün bizdeki gibi sol ele değil, sağ ele takılması.. Peki Rusya'da neden sağ ele takılır? Dünyada yaygın olarak neden sol ele takılır? İşte bunun yanıtı:

Bir efsaneye göre sol eldeki yüzük parmağı doğrudan kalple bağlantılıdır ve genelde sol ele takılır. Ama yüzük için parmak seçimi kültürden kültüre değişir. Rusya'da yüzük sağ ele takılır. Ortodokslardaki bir inanışa göre, yüzüğün sağ ele takılmasına İncil'de atıf vardır.

Evliliği yüzükle işaretleme geleneği Eski Roma'ya kadar gidiyor. Ünlü antik dönem tarihçisi Plutark, evlenen Mısırlıların sol ellerinin dördüncü parmağına yüzük taktığını yazar.

Mısırlıların bu geleneği Yunanlılar ve Romalılar üzerinden tüm dünyaya ve elbette Bizans üzerinden Rusya'ya yayılmış durumda.


Batı Avrupa ülkelerinde ve Amerika'da nikah yüzüğü kalbe daha yakın olması için sol ele takılırken Roma-Yunan geleneğini takip eden Ruslar yüzükleri sağ ellerine takar. Yani çağdaş Rusyalıların el seçiminde Jül Sezar ve Çiçero'nun ardından gittiği söylenebilir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder