Moskova

Moskova

7 Şubat 2016 Pazar

"Nazım'ın evinde, Vera'nın sofrasında"


Kaynak: http://www.dijitalgazete.com/

Nâzım Hikmet’in Moskova’daki evini ziyaret etmiş konukların yazılarından oluşan kitap raflardaki yerini aldı.

Nâzım Hikmet’in Moskova’daki evini ziyaret etmiş konukların yazılarından oluşan kitap raflardaki yerini aldı.

“Nâzım’ın Evinde Vera’nın Sofrasında” kitabında; Nâzım Hikmet’in Moskova’daki evini ziyaret etmiş, karısı Vera Tulyakova Hikmet tarafından ağırlanmış bu konukların anı ve gözlemlerini anlatan, birbirlerinden bağımsız kaleme aldıkları anılar yer alıyor.

Konukların el yazılarıyla yazdıkları notları, bugüne kadar görülmemiş fotoğrafları da ilk kez günışığına çıkaran ve Nâzım Hikmet’in etkilerinin izini sürerek, bunların kaybolmadan belgelenmesini amaçlayan “Nâzım’ın Evinde Vera’nın Sofrası’nda”; aynı zamanda tarihe önemli bir kayıt sunan bir belge-kitap olma niteliği taşıyor. 

Svetlana Uturgauri’nin önsözünü yazdığı kitapta; A. Kadir, Adalet Ağaoğlu, Aziz Nesin, Anna Stepanova, Ara Güler, Arif Keskiner,  Ataol Behramoğlu, Can Dündar, Coşkun Aral, Fatma Girik, Genco Erkal, Hakan Aksay, Hülya Arslan, Orhan Kemal, İlki Güneş Fenercioğlu, İrina Fedyunina,  M. Melih Güneş, Mergül Kotil, Nadyejda Litvinova, Naum Kleyman, Nazar Büyüm, Nebil Özgentürk, Necati Şahin, Nedim Gürsel, Ömer Polat, Şanar Yurdatapan, Türkân Şoray, Uğur Büke, Vera Tulyakova Hikmet, Yavuz Tanyeli, Zeliha Berksoy ve Zeynep Oral’ın anıları ve söyleşileri bulunuyor.


Mitos-Boyut Yayınları’ndan çıkan “Nâzım’ın Evinde Vera’nın Sofrasında” kitabına eşlik eden aynı başlıklı sergi ise; kitabın çıkışıyla eşzamanlı olarak, Şişli Belediyesi tarafından tamamlanan Nâzım Hikmet Kültür ve Sanat Evi’nde açıldı. Adı konulmamış bir Nâzım Hikmet Ev-Müzesi’nin, kendiliğinden ortaya çıkan ziyaretçi defterinin yapraklarından oluşan sergi, 28 Şubat 2016 tarihine kadar ziyaret edilebilir. 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder