Moskova

Moskova

8 Şubat 2016 Pazartesi

Çariçe 2. Katerina: "Kardeşim Sultan 1. Abdülhamit ile dostluğumuzu kıskanıyorlar!"

Fuad Safarov, Sputnik News

Rus tarihçi, gazeteci-yazar Mihail Pılyayev, kaleme aldığı 'Eski Moskova' adlı kitabında Rusya Çariçesi 2. Katerina ve Osmanlı Sultanı 1. Abdülhamit arasında bulunan dostluk ilişkisini anlatıyor. Yazar’a göre, 1774 yılında Rusya ve Osmanlı İmparatorluğu Küçük Kaynarca Antlaşması’nı imzalamasının ardından dönemin Türk elçisi Abdülkerim Efendi Moskova’da üst düzeyde ağırlandı.

1891 yılında yayınlanan kitabında Rus yazar Pılyayev, elçi Abdülkerim Efendi’nin, yeni ilişkiler kurmak ve 1. Abdülhamit’in özel hediyelerini teslim etmek üzere 2. Katerina’nın huzuruna çıktığını aktarıyor.

Pilyayev, elçinin Yakimanka sokağındaki evden sekiz beyaz atlı ve altın kaplamalı arabaya alınarak özel korumalarla Moskova’nın merkez sokaklarında gezdirildiğini belirtti. Daha sonra Büyükelçi Evi’nde elçinin 2. Katerina tarafından coşkuyla karşılandığını anlatan yazar, “Elçinin sunduğu hediyeler çok değerliydi. Şark masal dünyasının tüm muhteşemliğini yansıtıyordu” dedi.

'DOSTLUĞUMUZU KISKANIYORLAR'

Yazara göre, 2. Katerina Sultan 1. Abdülhamit’in altın, pırlantalardan oluşan çeşitli hediyelerinden çok memnun kaldı. Çariçe yabancılara yazdığı mektubunda Sultan’la olan samimi ilişkilerini şöyle değelendiriyordu: “Bir çokları kardeş gibi sevdiğim Abdülhamit ile olan dostluğumuzu kıskanıyor.”

Pılyayev'e göre, Türkiye, barış anlaşmasının imzalanmasına rağmen 'kıskanç Batı’nın kışkırtmasıyla anlaşma şartlarını ihlal etmeye başladı. Buna kızan 2. Katerina, Friedrich Melchior Grimm’e yazdığı mektubunda, “Sözde barış var, ama işin özünde Türkler her gün madde madde ihlalde bulunuyor… Kardeşim Abdülhamit de öyle” diye tepkisini dile getiriyor. 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder