Moskova

Moskova

21 Şubat 2018 Çarşamba

Ruslar dost canlısı: "Hediye kutsal!"
Rusya'da insanların yüzde 90'ı düzenli olarak arkadaşlarını ağırlamak ve onlara hediyeler vermek için imkan yaratabiliyor. 

Rosstat'ın düzenlediği anket maddi güçlük içinde olanların bile misafirperverlik ve dost canlılıktan ödün vermediğini ortaya koydu. 

Aynı ankete göre, Rusya halkı artık daha iyi besleniyor. "Gün aşırı balık ya da et yiyebiliyorum," diyenlerin oranı iki yılda yüzde 72'den 77'ye yükseldi.

Yılda en az bir kez hediyeye para ayırabilenlerin oranı yüzde 94,3. Arkadaşlarını ve akrabalarını her ay düzenli olarak evinde ağırlayanların oranı yüzde 87,6.

Uzmanlar Rusya halkının dost canlı ve misafirperver oluşunu geleneklere ve toplum yapısına bağlıyor. Bu nedenle maddi güçlük içinde olanlar dahi arkadaşlarını memnun etmeye çalışmaktan vazgeçmiyor.

Öte yandan, gün aşırı et ya da balık yiyebilenlerin oranının yüksek çıkmasına eleştirel yaklaşan uzmanlar da var. RANHİGS'den Yelena Zaretskaya söz konusu oranın ancak çalışan nüfusun içinde mümkün olduğu, emeklilerinse benzer olanaklardan yoksun olduğu iddiasında.


Rusya'da kişi başı yıllık et ve et ürünleri tüketimi 74 kilogram. 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder