Moskova

Moskova

16 Eylül 2017 Cumartesi

Yabancıları şaşırtan Rusya...

Yabancıları şaşırtan Rusya...


Her ülkede yalnızca yabancı gözlerin yakalayabileceği şeyler vardır. Farklı yaşam tarzları, ilginç alışkanlıklar... Rusya da istisna değil. İşte RBTH'nin derlemesine göre, ev hayatından kişisel ilişkilere yabancılara garip gelen Rus adetleri ve gündelik hayat gerçekleri.

Avrupa ve Amerika kıtalarından gelen ziyaretçiler ne kadar yadırgasa da Türkiye gibi Rusya'da da eve girerken ayakkabılar çıkarılır. Karlı ve yağmurlu havalarda sokağın çamurunu evlere taşımamak Rusların özen gösterdiği konuların başında gelir.

Sokak buz gibiyken evlerin, tiyatroların, toplu taşıma araçlarının sıcacık olması yabancıları şaşırtan bir başka Rusya gerçeği. Bir dönem Sibirya'da yaşayan Alman vatandaşı Peggy Lohse dışarıda sıcaklık -65 derece iken evin içinde +30 derece olduğunu bugün bile hayretle hatırlıyor.

Daire büyüklüğünün ortalama 40 metrekare olması 100-120 metrekarelik dairelere alışkın yabancılara, örneğin Türklere garip gelen gündelik hayat durumlarından bir tanesi. Küçücük dairelerde üç kuşağın bir arada yaşaması ise hiç nadir görülen bir durum değil.

Bu küçük dairelerde tuvaletin banyodan ayrı olması yabancıların dikkatini çeken bir diğer farklılık.

Rusya'da bir dönem bulunmuş yabancıların yüzünü gülümseten en önemli farklılıklardan biri ise elektrik, su ve ısınma giderlerinin diğer ülkelere kıyasla oldukça düşük olması. İtalyan vatandaşı Eva Greco elektrik, su ve doğal gaza ayda 1500 ruble, yani 22 dolar harcadığı günleri özlemle anıyor.

Musluk suyunun içilememesi, Rusların duvar kağıdı ve duvar halısı aşkı yabancıları bugün bile şaşırtmaya devam eden Rusya gerçeklerinden. 


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder