Moskova

Moskova

22 Haziran 2017 Perşembe

Rusya'yı Alman işadamlarından dinleyin: "Kolektivizm yok, patron her şey demek..."

Almanya Başbakanı Angela Merkel'in, ABD'ye Rusya karşıtı yeni yaptırımlardan kaçınma çağrısı sonrası, Rusya'da faaliyet gösteren Alman şirketlerinin üst düzey yöneticilerinin ülke hakkındaki fikirleri mercek altına alındı. İşadamlarının görüşleri, Rusya'daki iş hayatına dair önemli tespitler içeriyor.

Business FM'in görüşlerini aldığı Alman işadamları şunları söyledi:Norbert Petter (EngelCard Deutschland Genel Müdürü) 

“Rus iş kültürü çok hiyerarşik. Patron, patrondur, çalışan ise çalışan. Almanya’da ise bu tamamen farklı. Kolektif yönetim anlayışı var. Rusya’da bu neredeyse hiç yok. Bizim, departman müdürlerimiz, grup, proje, platform yöneticilerimiz var. Herkes reel yetkilere sahip. Her pozisyondan kişiyle çalışırsın ve bu rahatlık sağlar. Rusya’da sadece patron ve çalışanlar var. Ama çalışanlar hiçbir şeye karar vermiyor. Dolayısıyla her zaman tek bir kişinin kararı beklenmek zorunda kalınıyor. 

Marco Lütz (Bruhn Spedition Genel Müdürü)

Rus işadamlarının kalite konusuna yaklaşımı oldukça garip. Bir yandan hepsi kaliteden bahsediyor, diğer yandan kimse hiçbir şeye para vermek istemiyor. Rus müşteriler fiyat konusunda çok hassaslar. Çok ufak fiyat değişiklikleri bile onları etkiliyor. Fiyatlar konusunda her zaman onları ikna etmek gerekiyor. Bu hiç de kolay değil. Tüm bunlar güvensizlikten kaynaklanıyor. 

Steve Lacitis (Sovlink şirketi eski uluslararası satış departmanı müdürü)

“Birini Harward’a, Massachusetts Teknoloji Enstitüsü’ne ya da başka bir eğitime gönderebilirsiniz. Dönüp de Rus sistemine girdiğinde, altı ay içinde herkes gibi bir amipe dönüşür.”


Habere göre Alman iş dünyası, Rus şirketlerin artıları olarak ise kültürel ve dini ayrımcılık yapmamalarını, samimi oluşlarını, yaratıcılıklarını, hızlarını ve esnekliklerini gösteriyor.


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder