Moskova

Moskova

11 Haziran 2017 Pazar

"Rusya Günü" bayramıRusya’da bugün, 12 Haziran 1990'da, o zamanki Rusya Federal Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti parlamentosunun, Sovyetler Birliği'nden egemenliğini ilan etmesinin anısına “Rusya Günü” bayramı kutlanıyor. Son anketler, halkın yüzde 51’inin hala “ne bayramının kutlandığını bilmediğini” ortaya koyuyor. Halk, daha çok bu bayram gününün hafta sonuyla birleşerek üç günlük resmi tatil olmasını önemsiyor. Tatil nedeniyle en çok Türkiye’ye tur satışlarında artış olması da bir başka ilginç veri.

12 Haziran 1991’de Boris Yeltsin'in ilk Rusya Federasyonu Başkanı seçilmesiyle de bu tarih yine özel bir anlam kazanmıştı. 1992’de Boris Yeltsin’in inisiyatifi ile kutlanmaya başlanan bayram, 2002’de Başkan Putin’in kararı ile ismi “Rusya Günü” ilan edilerek resmi tatil yapılmıştı. Putin’in 9 Mayıs Zafer Bayramını “en önemli bayram günü” vurgusuyla öne çıkarmasının da etkisiyle, 12 Haziran Rusya Günü ülkede “sembolik” kalmaya devam ediyor.

Levada Center tarafından yapılan bir anket, halkın yüzde 51’inin 12 Haziran’ın ne bayramı olduğunu bilmediğini ortaya koydu. Diğer yandan bugünün ulusal egemenliğin kabul edildiği günün anısına 1992’de bayram ilan edildiğini bilenlerin oranının son bir yılda yüzde 44’ten yüzde 49’a çıktığı bildiriliyor.

Diğer yandan halkın yüzde 60’ı SSCB ayaktayken 1991’de “bağımsızlığın” ilan edilmesinin Rusya’nın çıkarına olduğunu düşünüyor. Yüzde 16’lık kitle bunun Rusya’ya zarar verdiğini savunuyor. Yüzde 24’lük kitle ise kararsız.


12 Haziran Rusya’da bugün resmi törenler ve farklı etkinliklerle kutlanacak. Başkan Putin de bayram nedeniyle Kremlin’de çok sayıda isme çeşitli hizmet madalyaları takacak.

Rusya Federasyonu vatandaşlarının 12 Haziran "Rusya Günü" bayramını kutluyoruz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder