Moskova

Moskova

7 Haziran 2017 Çarşamba

Kızıl Meydan’daki 7 cazibe noktası


Kaynak: http://www.turkrus.com/

Rusya’nın en önemli simgelerinden biri olan Kızıl Meydan, daha çok Lenin Mozolesi ile anılır. Meydana adını veren “kızıl, kırmızı” ifadesi, Rusya’da tarih boyunca “güzel-güzellik” ile ilişkilendirilmiş. Sayısız güzelliklere sahip bu meydanın, Lenin’in “ölümsüzleştirildiği” mozolenin yanı sıra, muhakkak görülmesi gereken başka "çekici" da var. RBTH, turistler için bunları derledi ve bir liste yaptı:

Devlet Tarih Müzesi

Meydana adım atarken sizi bu bina karşılıyor. 16. yüzyıl Rus mimarisine sahip olsa da, Çar II. Aleksandır tarafından 19. yüzyılda yaptırılmış. Mimarlarından, Kızıl Meydan ve Kremlin’e uygun bir mimari talep edilmiş. Müzede daimi olarak sergilenen eserlere ek olarak, yıl boyunca farklı sergiler de açılıyor.

Kazan Katedrali

Altın ikonlarla donatılmış küçük bir kilise. Kapısının üzerinde, Rusya’nın en kutsal Ortodoks resimlerinden biri olan ikonu görebilirsiniz. 1625’de inşa edilen kilise Sovyetler döneminde tahrip edildi, 1990’larda yeniden yapıldı.

GUM Mağazası

Tarihi dönemlerde de Kızıl Meydan’da pazar yerleri bulunurmuş. Ticaret hala var ama bu kez GUM içerisinde bulunan, lüks mallar satan mağazalar ağırlıkta. GUM, ünlü mühendis Vladimir Şuhov’un tasarımladığı çelik ve cam ağırlıklı büyük bir bina.

Lobnoye mesto

Rusya’nın en önemli yerlerinden biri olan Kızıl Meydan, tarih boyunca birçok önemli olaya tanıklık etti. Meydanda bulunan, taş yapılı bir platform olan “Lobnoye mesto”nun geçmişi, tarihi kayıtlara göre, Çar Korkunç İvan dönemine uzanıyor. Bu platformun nadiren de olsa, halka açık idamlarda kullanıldığına dair efsaneler üretilmiş durumda. Konuşmacıların halka seslenmek için kullandıkları bir platform olma olasılığı daha çok. 1698’daki ayaklanma sırasında burada toplu idamlar yapıldı.

St. Basil Katedrali (Sabor Vasiliya Blajennava)

Moskova ve Rusya’nın en belirgin simgelerinden biri. Korkunç İvan tarafından Kazan Hanlığının yenilgiye uğratılarak Kazan’ın ele geçirilmesinin anısına, 1555-1561 arasında yaptırıldı. Sadece sayısız fotoğrafı, resmi, kartpostalı süsleyen dış görünüşüyle değil, kubbe içlerindeki freskleriyle de muhteşem.

Kremlin duvarındaki mezarlık

Kızıl Meydan’da sadece Lenin değil, çok önemli Sovyet şahsiyetlerinin de mezarları bulunuyor. Bunlardan biri de, Lenin mozolesinin hemen yanında bulunan, Stalin’in mezarı. Burada SSCB tarihine tümüyle tanıklık edebilirsiniz: Mareşaller, Yuri Gagarin, Maksim Gorki ve diğer birçokları, burada defnedilerek onurlandırıldı. Burada en son defnedilen kişi, 1985 yılında, Sovyet lideri Konstantin Çernenko idi.

Etkinlik ve festivaller

Kızıl Meydan yıl boyunca çeşitli dönemlerde farklı etkinliklere, festivallere, kitap fuarlarına, araba yarışlarına, konserlere ve eğlencelere de sahne oluyor. Yaklaşan ilginç etkinliklerden biri, 22 Temmuzdaki, 1970-1980 yapımı Sovyet otomobilleri sergisi. 


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder