Moskova

Moskova

6 Aralık 2016 Salı

Dünyadaki tüm "Moskova"lar: Belçika'nın banliyösü, İskoçya, Hindistan köyü...Moskova, tarihi, kültürel ve doğal zenginlikleriyle dünyanın en güzel şehirlerinden biri. Peki dünyada Asya’dan Amerika’ya kadar, “Moskova” ismini taşıyan 30’dan fazla yerleşim biri olduğunu biliyor muydunuz? 

Rusya’da, başkent Moskova dışında, Tver, Kirov ve Pskov bölgelerinde de “Moskova” adlı üç yerleşim birimi bulunuyor. 

Belçika’nın banliyölerinden birinin adı Moskova. 5 bin nüfuslu “Belçika Moskova’sı”, ismini, Napolyon savaşları sırasında 1814-1815 yıllarında burada konuşlanan Rus İmparatorluk alayından alıyor.  Çekimleri burada yapılan “Moskova, Belçika” adlı bir de film bulunuyor.

Polonya’da, başkent Varşova’nın 130 kilometre güney batısında yer alan Moskova adlı köyde daimi ikamet edenlerin sayısı 110 kişi civarında. Bu yerleşim birimine dair tarihi bilgiler 1418 yılına kadar dayanıyor.

İskoçya’daki East Ayrshire’de yer alan Moskova köyü, 1812 yılında bu ismi almış. 

Napolyon’un Rusya seferi sırasında bu bölgeye Rusya’dan birçok kişi göç etmiş. Bugün bu köyde yaklaşık 120 kişi yaşıyor.

Hindistan’daki Moskova köyü, 1960’larda komünizmden etkilenerek bu ismi almış. Burada yaşayanların çoğu Hıristiyan.


Dünyada “Moskova” adıyla en fazla yerleşim biri bulunan yerler ise Kuzey Amerika’da. Bunların biri Kanada’da, 24’ü ABD’de yer alıyor. Bu yerleşim birimlerinin çoğu köyden bile küçük.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder