Moskova

Moskova

7 Ekim 2010 Perşembe

2010 Nobel Fizik ödüllerini Rus bilim adamları aldı.

2010 yılı Nobel Fizik Ödülünü Rus kökenli bilim adamları Andre Geim ve Konstantin Novoselov aldı.

İsveç Kraliyet Bilimler Akademisinden yapılan açıklamaya göre Rus kökenli bilim adamları, süper ince karbon maddesi ile ilgili çalışmalarından dolayı ödüle layık görüldü.

Açıklamada, ödülün Geim ve Novoselov’a, elektronikte çok önemli bir rol oynaması beklenen "grafen" adlı yeni malzemeyle ilgili yaptıkları "çığır açan deneyleri" dolayısıyla verildiği belirtildi.

Akademinin açıklamasında, her ikisi de deneylerini İngiliz üniversitelerinde yapan Geim ve Novoselov’un, sadece bir atom kalınlığındaki karbon tabakasından oluşan grafenle ilgili çalışmalarının yeni bir malzemenin geliştirilmesini ve elektronikte devrim yapacak gelişmeler sağlayabileceği kaydedildi.

Grafenin saydam ve iyi bir iletken olmasından dolayı son derece pratik bir malzeme olduğu belirtilen açıklamada, bu materyal ile saydam dokunmatik ve hafif panel ekranlar, hatta güneş hücreleri bile üretilebileceği bildirildi.

Ödül sahipleri 51 yaşındaki Rus kökenli Andre Geim Hollanda vatandaşlığına geçerken, 36 yaşındaki Konstantin Novoselov İngiltere ve Rusya vatandaşlıklarına sahip bulunuyor. Her ikisi de Rusya doğumlu olan bilimadamları, kariyerlerine doğdukları ülkede başladılar.

Kaynak: http://www.gazetem.ru/

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder