Moskova

Moskova

5 Nisan 2017 Çarşamba

Düşük maaş, düşük işsizlik... Çalışanların dörtte üçü yoksulluk sınırında

"Rusya'da düşük işsizlik madalyonunun diğer yüzünde düşük maaşlar var..." Bu tespit, Rosstat'ın son verilerine uzmanların yaptığı yorum... Ülkede çalışanların dörtte üçü yoksulluk sınırında yaşıyor. Ayrıca her on çalışandan birinin maaşı, diğer giderler bir yana,  yeterli beslenmek için bile yeterli değil. 

Vedomosti gazetesinin Rosstat verilerine dayandırdığı habere göre, aylık yoksulluk sınırı 10 bin 722 ruble. Rusya'da şirket çalışanları arasında ortalama maaş 36 bin 667 ruble.

Buna göre, çalışanların yüzde 27,5'i, yani 7,8 milyon kişi yoksul, yüzde 10,7'si, yani 3 milyon kişi yoksunluk seviyesinde. Yoksulluk sınırının üstünde maaşa sahip çalışanların oranı yüzde 37. Standart orta sınıf tüketimini karşılayabilen çalışan oranı sadece yüzde 12,7.

Rosstat verileri özel sektörün yanı sıra devlet için çalışan 28,35 milyon insanı da kapsıyor. Ancak küçük ve mikro ölçekli işletmeler söz konusu istatistiğe dahil değil.

Yoksulluk sınırının altında, tam sınırda ya da bir miktar üstünde maaş alan çalışanların sektör içi payları şöyle: Tarım - yüzde 93, hafif sanayi - yüzde 93, eğitim - yüzde 87, sağlık - yüzde 85, kültür ve spor dahil sosyal hizmetler - yüzde 83.


Öte yandan, petrol ve madencilik alanında çalışanların yüzde 54'ü, finans sektöründe çalışanların yüzde 48'i, emlak sektöründe çalışanların yüzde 36'sı, bilimsel hizmetlerde çalışanların yüzde 47'si, devlet idaresinde çalışanların yüzde 33'ü yüksek maaşlar alıyor.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder