Moskova

Moskova

22 Aralık 2014 Pazartesi

“Doları dünya para birimi yapma fikrini ortaya atan kişi bir Kremlin ajanıydı...”

Kaynak: http://www.turkrus.com/

Tarihin en derin döviz krizlerinden birinin yaşandığı Rusya’da ülke basını, doların tarihte uluslararası para birimi olarak kabul edilmesiyle ilgili ilginç bir ayrıntıyı vitrine çıkardı. Komsomolskaya Pravda gazetesi, 1944 yılında imzalanan ve farklı ülke para birimlerinin değerlerinin dolar esas alarak saptanmasını ve uluslararası ödemelerde doların kullanılmasını öngören “Bretton Woods Anlaşması’nın mimarının bir Sovyet ajanı” olduğunu yazdı.

“Doları dünya para birimi yapma fikrini ortaya atan Harry Dexter White (fotoğrafta solda), Kremlin’in ajanıydı” denilen haberde, Moskova Devlet Uluslararası İlişkiler Enstitüsü (MGİMO) profesörü Valentin Katasonov’un anlattığı şu iddialara yer verildi:

“ABD Maliye Bakanlığı çalışanı olan Bretton Woods Anlaşması’nın mimarı olarak bilinen ve Harry Dexter White 1935-1936 döneminde Moskova ile anlaştı. Litvanyalı bir Yahudi ailenin çocuğu olan White, sol görüşlü olması ile biliniyordu. Batı’daki büyük mali kriz döneminde Sovyetler Birliği’ndeki sanayileşme hamlesinden etkilenen White, SSCB ve sosyalizme olan hayranlığını hayatının sonuna kadar korudu.

ABD’nin gizli bilgilerini Moskova’ya sızdıran White, Roosevelt’in ölümünün ardından etkisini kaybetti. Truman, SSCB karşıtı politikalar izlemeye başladı. Moskova, 1945 yılında Bretton Woods Anlaşması’nı parafe etmeyi reddetti.

Liz Bently, 7 Kasım 1945’te ABD’lilere SSCB’nin okyanus ötesindeki neredeyse tüm casus ağını deşifre etti. White, listenin ikinci sırasındaydı

Roosevelt, 1943 yılında Stalin’e Tahran’da 6 milyar dolar kredi sözü vermişti. Daha sonra bu rakamın 10 milyar dolara çıkarılabileceği iletildi. Bunun üzerine SSCB, ünlü Bretton Woods konferansına katılmayı kabul etti
.” 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder