Moskova

Moskova

2 Nisan 2010 Cuma

Küfürsüz Rusça olmaz!
Hakan Aksay

Yaptıkları anket "neşeli" olsa gerek. İnsanlara sormuşlar: "Günlük hayatınızda küfür eder misiniz?" Koşulsuz "evet" diyenlerin oranı yüzde 61!
Tesadüf bu ya, aynı ankette "Devlet dilimizin temiz olması yolunda çaba sarfetmelidir" diyenlerin oranı da yüzde 61 çıkmış...
Televizyonlardaki birçok programa bakıyorum; hemen hepsi "bol bipli" yayınlarla dolu.
İlginç olan şu ki, Ruslar küfür etmekten pek utanmıyor. Hatta "Rus dilinin küfürler konusundaki zenginliği" ile övünmek garip bir ulusal alışkanlık burada.
- Niye utanayım ki! Hem koskoca Puşkin, Lermontov, Yesenin bile küfrederek konuştular, hatta yazdılar!..
Elbette öyle. Sadece onlar değil, daha pek çok Rus klasiği. Örneğin, Tolstoy'un pek bilinmeyen Hamam adlı öyküsünü okumak epeyce cesaret istiyor.
Bir başka "çelik arguman" daha var:
- Liderimiz Putin bile açıktan küfrediyor!..
Buna da denilecek bir şey yok. Putin daha iktidara gelirken "Çeçen teröristleri kenefte haklamak" sloganını kullanmış, kendisine "ters soru" soran Batılı bir gazeteciyi "Rusya"da sünnet etmekle" tehdit etmişti.
Yine de son yıllarda UNESCO'nun da desteklediği "Rus dili yılı", ülkede defalarca ele alınan "Rusça"yı koruma yasası" derken, en azından "resmi konuşma ve metinlerde hem küfür, hem de yabancı kökenli kelimelerin kullanılmaması" kararı uygulanmaya çalışılıyor. Çalışılıyor da, bazen, sözgelimi Duma'da Jirinovski kürsüye çıktığında bu kararı unutmak nedense herkesin işine geliyor.
Geçenlerde Penza kentinde, "Sokakları da, ruhumuzu da, dilimiz de temiz tutalım" diye güzel de bir cümle bulmuşlar. Rusçayı güzel ve temiz kullanana ödül, tersini yapana ceza vaad ediyorlar. Ödülü bilmem, ama ceza uygulaması zor!
Bir İngiliz gazetesinde okumuştum. Bir centilmen milletvekili, kafasını bozan meslektaşına ana avrat düz gidecek kadar sinirlenmiş, ama diye diye ancak şunu diyebilmiş: "Bu meslektaşım, kendisine mütevazı denilmesi için her türlü nedene sahip, gerçekten ‘yalnızca mütevazı" bir insandır!"
Ne dersiniz? Bu tür hakaretler Rusları keser mi?
Hiç sanmıyorum. Burasının iklimi soğuk. Ağız dolusu küfür ise insanın içini öyle bir ısıtır ki!..

3 yorum:

 1. Moskova'ya gitmeden önce yapılması gerekenler
  Sevgili arkadaşlar gideceğiniz ve göreceğiniz ender güzellikteki sanat ve tarihin buluştuğu yer Moskova
  kendine munasır hoş bir yer. gidecek arkadaşlara 2 tavsiyem var bunlardan birincisi otel konusunda
  sakın arkadaşlar otel rezervasyonu yapmayın yaptıysanızda iptal edin studyo tarzı 1+1 yada 2+1 biçiminde evler var günlüğü 45 usd başlıyor.
  şehir merkezine olan yakınlığa göre fiyatları artmaktadır otele göre çok daha uyguna kalabilirsiniz.
  diğer konu ise uçak bileti alma konusunda hep kafamız karışır. sebebi ise fiyatlar arasında çok fiyat farkları bulunmaktadır eger istanbulda yaşıyorsanız aksaray daki seyahat acentalarından Moskova ve hatta tüm eski doğu bloku ülkelerin
  uçak biletini ucuza alabilirsiniz ve birde kesinlikle uçak biletini son haftaya bırakmayın mümkunse en az 1 öncesinden rezervasyon yapiın. istanbul dışındaki arkadaşlara da 2 web sitesi öneriyorum
  1- http://www.packagetoursturkey.com
  2- http://www.touroperatoristanbul.com
  bu firmadan yuzde 10-15 indirimli uçak bileti bulabirsiniz.

  saygılarımla

  YanıtlaSil
 2. İlk yurt dışı deneyimi Moskova olacak arkadaşlara ufak bir kaç tavsiyeler..

  Ben size 2 şey üzerinde duruyorum size belki saçma sapan geleçek biri tuvalet diğeri ise yemek konusunda...
  Garip gelecek ama..

  1- Tuvalet ciddi bir sorun arkadaşlar suprizlere açık olun. bu konuda bilgi almanızı tavsiye ederim.

  2- Diğer konu ise yemek konusu. türk mutfağı kendine has lezzetin oldugu ve Moskova ile hiç alakasi olmayan bir tat o yüzden Moskova
  gidecek olan arkadaşlar orda yemek konusunda sıkıntı çekebilirler. gideceginiz ülkeye gitmeden önce internetten turk resturantlari araştırırsanız
  sizin faydaniza ola ki gittiğiniz yerde türk resturanti bulamadiniz size tavsiyem italyan veya ispanyol resturantlari tavsiyye ediyorum..
  domuz eti yemekten çekiniyorsaniz . gittiğiniz her yerde vejeteryanim demenizi tavsiye ederim. kazayla domuz eti yemenin önüne geçmiş
  olursunuz.. size uçak bileti konusunda da http://www.privatetoursinistanbul.com bu adresi öneriyorum. ben bilet alırken internetten daha ucuza aldim..

  herkese selamlar..

  YanıtlaSil
 3. Benim arkadaşlara tavsiyem 4 konuda .

  1- bunlardan ilki uçak bileti alacak arkadaşlar lütfen gideceğiniz ulke neresi olursa olsun öncelikle yapmanız gereken şey uçak biletiniz ne olur en az 1 ay öncesinden istanbul dan aliniz ve ayrıca dikkat edin resmi tatil günlerine lütfen denk getirmeyin inanin uçak bilet fiyatlari en az 3 kat artmakta.

  2- tavsiyem ise başınız sıkiştığında lutfen turk konsoluklariyla irtibat haline geçin

  3- ise yurt dışına çıkarken lutfen seyahat sigortasi yaptirin başınaza gelecek özellikle saglık sorunlarinda faydasini göreceksiniz.

  4- son olarakta otel konusunda. otel başlangıçta pahalı gelsede. güvenilir özellikle tek başına gidecek arkadaşlara tavsiyem otel rezervasyonu yapmanız ev yada hostellerden pahali olabilir ama inanin güvenli
  istanbul travel otel konusunda size bu adresi http://www.istanbulhotels.com tavsiye ederim. simdiden herkese iyi eğlenceler.. turkey hotels

  YanıtlaSil