Moskova

Moskova

9 Eylül 2016 Cuma

Rusya akılla anlaşılmaz, arşınla ölçülmezRusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Rusya'nın akılla anlaşılabilecek bir ülke olmadığını söyledi.

Bloomberg'den John Micklethwait, Rus liderle yaptığı röportajda "Rusya'ya indiğimde iki seçenek arasında seçim yapmam gerekiyordu: Doktor Jivago ya da Godfather filmini izlemek. Rusya'yı anlamak isteyenlere siz ne izlemelerini tavsiye ederdiniz?" sorusunu yöneltti. 

Rus lider soruya şu cevabı verdi:

"Bilmiyorum. Bilirsiniz, bizde ünlü bir söz vardır: 'Rusya akılla anlaşılmaz, arşınla ölçülmez, Rusya'ya sadece inanılabilir.' Rus kültürü çok kapsamlı… Bu nedenle, eğer Rusya'yı anlamak ve hissetmek istiyorsanız, Tolstoy, Çehov, Gogol ve Turgenyev'i okumalı, Çaykovskiy'i dinlemeli ve klasik Rus balesini izlemelisiniz. Sizi temin ederim ki, Tatar, Mordovyalı, Çeçen, Dağıstanlı —kim olursa olsun- sıradan vatandaşlarla karşılaşmaya başladığınızda, onların çok açık hatta biraz naif insanlar olduklarını anlayacaksınız."

‘ADALET, RUSLARIN MENTALİTESİNDEKİ HAKİM ÖZELLİKLERDEN BİRİDİR’

Rusların ayırt edici bir özelliği bulunduğunu ve bunun da adalete olan eğilim olduğunu belirten Putin, "Bu, Rusların mentalitesindeki hakim özelliklerden biridir" diye konuştu.

Putin'in Rusları anlatmasının ardından söz alan Micklethwait, "O halde cevap Doktor Jivago" yorumunda bulundu.

1 yorum:

  1. Dr. Jivago hayatımda seyrettiğim en güzel filmlerden biriydi. Rusya'yı anlatan da en güzel filmlerden biri kuşkusuz.

    YanıtlaSil