Moskova

Moskova

1 Nisan 2018 Pazar

"Yıl 2030... Ruslar 80 yıl yaşıyor"Demografi sorununun en büyük kanayan yaralardan biri olduğu Rusya'da devlet ortalama yaşam süresini uzatmak için çalışmalara hız verdi.

Sağlık Bakanlığı, 2024 yılına gelindiğinde ortalama yaşam süresinin 76 yıla yükseltilmesinin planlandığını açıkladı.


İzvestiya gazetesinin haberine göre, Rusya Sağlık Bakanı Veronika Skvortsova konuyla ilgili yaptığı açıklamada, "Hedefimiz 2024 yılına gelindiğinde ortalama yaşam süresini 76 yıla çıkarmak, 2030'da ise ortalama yaşam süresinin 80 yıl ve üzerinde olduğu ülkeler grubuna girebilmek" dedi.


Rusya'da ortalama yaşam süresinin bugün 64 ila 80 yıl arasında değiştiğini belirten Bakan, ülkenin 20 bölgesinde ise ortalama yaşam süresinin 70 yılın altında olduğu bilgisini verdi.


Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Federal Meclis'e sesleniş konuşmasında, Rusya'nın ortalama yaşam süresinin 80 yılın üzerinde olduğu ülkeler arasına girmesi gerektiğini söylemişti.


Rusya Sağlık Bakanlığı, 2017 yılının ilk 10 ayında ülkede ortalama yaşam süresinin bugüne kadarki en yüksek seviye olan 72,6 yıla çıktığını, aynı dönemde tüm yaş gruplarında ölüm oranlarının yüzde 4 azaldığını açıklamıştı.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder