Moskova

Moskova

17 Haziran 2011 Cuma

İşte gerçek denizkızıRus bilim kadını Natalia Avseenko, eksi 1.5 santigrat derecedeki suya çıplak giriyor ve su altında 10 dakikadan fazla beyaz balinalarla birlikte yüzüyor

Posta

Rusya'nın kuzey batısındaki Murmansk Oblast bölgesinde balinalar üzerinde araştırma yapan Rus bilim ekibinin kadın üyesi 38 yaşındaki Natalia Avseenko, beyaz balinaları yakından gözlemek için eksi 1.5 santigrat derecedeki suya çıplak giriyor. Uzmanlar, beyaz balinaların dalgıç giysisi benzeri yapay malzemelerle dokunulmasından hoşlanmadığını söylüyor.

Yoga tekniği sayesinde 10 dakikadan fazla bir süre su altında kalmayı başaran Avseenko, bilim dünyasını hayrete düşürüyor. Normal koşullarda bir insanın sıfırın altındaki deniz suyunda ortalama 5 dakika hayatta kalabildiği belirtiliyor.

BEYAZ BALİNALAR

Beyaz balina, ak balina, beluga balinası ya da yalnızca beluga (Delphinapterus leucas),yaşam alanı arktik ve arktik altı denizler olan bu (nadiren karadenizde rastlanır) memeli için kullanılan "beluga" adı, Rusça'da "beyaz" anlamına gelen (belukha) sözcüğünden türemiştir. Hayvanın Latince olan bilimsel adı ise "beyaz (leucas), yüzgeçsiz (-apterus) yunus (delphin-)" anlamını taşıyor. Bu deniz memelisinin Türkiye'nin gündeminde yer alışı, Ukrayna'nın Sivastopol şehrindeki bir araştırma enstitüsünden kaçtığı belirtilen ve 25 Ocak 1992'de Gerze limanına gelip, bölge halkı tarafından Aydın olarak adlandırılan bir beyaz balina ile olmuştur.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder